Witam Was Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!
Dzisiaj chciałam przekazać trochę informacji na temat święta Bożego Ciała, które przypada w najbliższy czwartek.
Święto Bożego Ciała jest obchodzone już ponad 700 lat.
Najbardziej uroczyste procesje odbywają się wtedy w Hiszpanii, w Polsce i w wielu miastach Ameryki Południowej.Do dziś niezwykle bogate procesje przechodzą ulicami hiszpańskiego miasta Toledo i peruwiańskiego Cusco.
W naszym kraju najbarwniejsze procesje są w Krakowie, Zakopanym, Łowiczu, Chochołowie.
Podczas tego święta na ulicach wzdłuż wyznaczonej trasy ustawia się 4 ołtarze, przy każdym z nich czytana jest Ewangelia, a
zgromadzeni uczestnicy otrzymują błogosławieństwo. Trasa procesji usłana jest płatkami kwiatów a okna ozdabiane są wizerunkami świętych i kwiatami. Ołtarze zgodnie z tradycją stroi się gałązkami brzozy. W niektórych miastach ołtarze budują ludzie z różnych grup zawodowych np: górnicy, strażacy, rybacy.
Uczestnicy procesji niosą proporce - flagi i wizerunki świętych. Na przodzie idą ubrane w białe stroje dziewczynki sypiące płatki kwiatów oraz ministranci z dzwoneczkami.
Najważniejszym elementem jest niesiona pod baldachimem monstrancja. Wyjaśniam trudne słowa:
monstrancja to złote lub srebrne naczynie w którym umieszcza się hostię
baldachim - to taka osłona z materiału w kształcie daszka, niesiona nad księdzem, który trzyma monstrancję.
Baldachim podtrzymywany jest przez mężczyzn szczególnie zasłużonych dla parafii.
Zapamiętajcie, ze w Boże Ciało Jezus wychodzi z kościoła i odwiedza wsie i miasta.A idąc w procesji oddajemy cześć Jezusowi i wyznajemy nasza wiarę w Niego. I krótka piosenka, piosenka też może być modlitwą.
Panie Jezu zabierzemy Cię do domu,
Panie Jezu nie oddamy Cię nikomu.
Dniem i nocą Panie Jezu będziesz z nami,
bo gorąco Panie Jezu Cię kochamy.
W podręcznikach są ciekawe zadania do wykonania.
5 - latki na stronach 100, 101 przykleją odpowiednie naklejki i palcem umoczonym w farbie pokolorują górny kwiat.
6 - latki na stronie 94 pokolorują procesję Bożego Ciała
a na stronie 95 połączą kropki, pokolorują monstrancję i połączą kwiaty w pary.
Dzieci, które nie mają podręczników może spróbują narysować procesję Bożego Ciała.
Wysyłam obrazki tematyczne.
Pozdrawiam serdecznie, trzymajcie się zdrowo i pamiętajcie o modlitwie, teraz szczególnie do Jezusa.