Witam Was Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!
Dziś jest bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków dlatego przypominam krótko postać naszego słynnego rodaka.
18 Maja - sto lat temu urodził się Papież Polak Jan Paweł II,a więc obchodzimy 100 rocznicę Jego urodzin.
Nazywał się Karol Wojtyła,urodził się w miasteczku Wadowice.Tata też miał na imię Karol,był żołnierzem,pracował jako urzędnik,mama Emilia zajmowała się domem i dziećmi.Karol miał starszego brata Edmunda,lekarza i siostrę Olgę,która zmarła po urodzeniu.Kiedy miał 9 lat zmarła mama,a potem brat,który zaraził się w szpitalu od pacjentów.
Karol dobrze się uczył,lubił grać w piłkę,często na pozycji bramkarz,był grzecznym chłopcem.Po ukończeniu szkoły,przeniósł się z ojcem do Krakowa.Jak myślicie - czy od początku chciał zostać księdzem?nie.
Rozpoczął studia polonistyczne,myślał o aktorstwie,pisał wiersze,ale wybuchła II wojna światowa,studia przerwano a Karol musiał ciężko pracować w kamieniołomach i fabryce chemicznej.Wrócił do nauki,ale już w tajnym seminarium.Postanowił,że będzie księdzem.To był początek drogi.
W wieku 58 lat - Polak Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II
.A kim jest Papież?Papież zastępuje Jezusa na ziemi.To bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie.
Spotykał się z ludźmi na całym świecie,przemawiał do milionów,odwiedzał miejsca,w których nie był żaden Papież.
Znał kilka języków,odbył 104 pielgrzymki międzynarodowe odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach.
Odwiedził Polskę 8 razy a w naszym mieście był 2 razy.Zapytajcie w domu,może babcie i dziadków czy pamiętają.
Kochał góry i jazdę na nartach,a ,,kremówki' to były Jego ulubione ciastka.
Jest Patronem Rodzin,kilku miast i organizacji w Polsce.
Jan Paweł II zmarł w 2005 roku,Jego grób znajduje się w kaplicy św.Sebastiana w Bazylice św.Piotra w Rzymie.
W 2014 roku został ogłoszony świętym.
Przesyłam krótki wierszyk o Papieżu, który ułożyła dziewczynka o imieniu Iza:
Gdy w Wadowicach żył Lolek mały,
bardzo kremówki mu smakowały,
Lecz duży Karol zasmakował w wierze.
i po wielu latach został nam Papieżem.
W podręcznikach nie macie zadań do tego tematu.
Przesyłam kolorowanki,narysujcie też piękny obrazek z górami.
Pamiętajcie o codziennej krótkiej modlitwie, pomódlcie się do świętego Jana Pawła II.
Szczęść Boże! Trzymajcie się zdrowo!