Witam Was Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!
Dzisiaj temat naszej katechezy jest poświęcony PATRONOM.Kim oni są?
Patron to religijny opiekun kraju,miasta,konkretnych osób,grup ludzi lub zawodów.Takimi osobami są święci i błogosławieni.
Wymienię może kilku z nich:
Święty Antoni z Padwy(miasto we Włoszech)święci Agnieszka,Pankracy i oczywiście Mikołaj są patronami dzieci
A dorośli?Święta Anna i święty Joachim to patroni rodziców i dziadków, święta Urszula nauczycieli a św. Łukasz lekarzy.
Na pewno pamiętacie o świętym Franciszku patronie ekologów czyli ludzi,którzy się troszczą o środowisko na naszej planecie.Franciszek jest też patronem zwierząt.Kierowcami opiekuje się św.Krzysztof a policjantom pomaga św.Sewer.
Czy każdy z nas ma swojego Patrona?Pamiętacie?Oczywiście,że tak.
A dlaczego?Zapamiętajcie:
każdy człowiek ochrzczony ma świętego patrona,którego imię otrzymał na chrzcie świętym.Znacie swoje imiona,prawda?Z pomocą kogoś starszego możecie sprawdzić kim był,w jakich żył czasach,czym się zajmował Wasz patron.
Swoich patronów mają też kościoły.Katedra w Gnieźnie jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wymienię kilka kościołów,które znajdują się w naszym mieście:
św.Michała,św.Wawrzyńca,św.Jerzego,Chrystusa Wieczystego Kapłana,błogosławionego Bogumiła.
Może kiedyś byliście w tych świątyniach?A czy wiecie do jakiego kościoła należycie?Zapytajcie kogoś starszego!

Przesyłam Wam kolorowanki z wizerunkami kilku świętych: Jerzego,Antoniego,Krzysztofa i Weroniki.

5 - latki poproszę o wykonanie zadań na stronach 106 i 107

6 - latki zadania ze stron 114 i 115

Dzieci, które nie mają podręczników poproszę o narysowanie dowolnego kościoła.

Pamiętajcie o codziennej modlitwie,w Maju może szczególnie do Matki Bożej.Trzymajcie się zdrowo!

Z Panem Bogiem!