Prosiaczki

Drodzy Rodzice, Kochane Prosiaczki !

Zapraszam do śpiewania z dziećmi wesołej piosenki „Maszeruje wiosna”.
W zeszłym tygodniu niektóre dzieci zapoznały się z tym utworem i bardzo się im podobał.

Tekst piosenki „Maszeruje Wiosna”

Tam daleko gdzie wysoka sosna

maszeruje drogą mała wiosna.

Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

i jeden warkoczyk krótki.

Nosi wiosna dżinsową

kurteczkę, na ramieniu

pewnie żuje gumę i robi

balony a z nich każdy jest zielony.

Wiosno, wiosno

nie zapomnij o nas

każda trawka chce

być już zielona.

gdybyś zapomniała inną

drogą poszła

zima by została mroźna.

zielenieje świat !

W związku z tym, że jesteśmy w domach, a ruch dzieci jest niestety ograniczony, zachęcam do wykonywania prostych ćwiczeń gimnastycznych. Oczywiście można je zmieniać – najważniejsze żeby codziennie był ruch.

Polecam przykładowe ćwiczenia:

„Zajączki” - dzieci robią przysiad podparty, na umówiony sygnał (np. klaśnięcie) udają zajączki i skaczą.

,Kto potrafi tak jak ja” dzieci próbują utrzymać równowagę podczas naśladowania czynności demonstrowanych przez osobę dorosłą:

• stania na jednej nodze jak bocian
  • stania na jednej nodze i próby klaśnięcia nad głową
  • obracania się dookoła i stania na jednej nodze
  • stania na jednej nodze i klaskania nad głową
  • chodzenia z zamkniętymi oczami w przód, a następnie w tył
  • rysowania na podłodze kółka palcami stóp

Poza ćwiczeniami całego ciała, zachęcam do „gimnastami buzi języka”

• Wąchamy wiosenne kwiaty” zabawa oddechowa. Dzieci nabierają powietrze nosem do brzucha, a następnie wypuszczają je buzią, mówiąc: Aaaaah
  • „Żaba łapie muchę” - ćwiczenia warg i języka. Dziecko naśladuje ciche bzyczenie muchy. Na sygnał dorosłego ( np. hasło mucha) dziecko wysuwa szeroki język jak najdalej do przodu i chowa do buzi.
  • „Wiosenny wietrzyk” ćwiczenie mięśni policzków. Dziecko nadyma policzki, zatrzymuje w nich powietrze. Następnie naciska je palcami i wolno wypuszcza powietrze z jednoczesnym prychnięciem.

Polecam zabawę na utrwalenie kolorów „ Łapiemy kolory Pani Wiosny”

Dorosły głośno podaje nazwę jakiegoś koloru np. żółty a zadaniem dziecka jest odnalezienie tego koloru w pomieszczeniu i dotknięcie go (wskazanie co w pokoju jest żółte... itp) Zadanie można urozmaicić i poprosić, aby dziecko wskazało np. dwa zielone przedmioty.

Poniżej podaję przepis na masę solną i proponuję ciekawą zabawę z jej użyciem i wykonanie pracy plastycznej. Dorosły daje dziecku kulkę z masy solnej i pozwala ją dowolnie ugniatać. Po zabawie np. na talerzyku lub kawałku papieru dziecko ustawia swoje dzieło i ozdabia je np. makaronem. Zadaniem dziecka jest włożyć w masę solną dowolny materiał ( np. makaron lub ziarna fasoli, małe kamienie) według własnego pomysłu.

Składniki na masę solną

• szklanka mąki
  • szklanka soli
  • ok. ½ szklanki wody
  • można dodać łyżkę mąki ziemniaczanej, ale nie jest to konieczne

W misce należy wymieszać mąkę z solą, a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszać, ugniatać do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.

Proponuję, aby ćwiczyć rysowanie, kolorowanie i prawidłowy chwyt kredki. Można skorzystać z kolorowanek na stronie internetowej.

Zachęcam do kształtowania samodzielności dziecka, podejmowania prób samodzielnego ubierania się.

„Okrągła cebula” – zabawa kształtująca koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową.

Okrągła cebula Emilia Raczek

To jest cebula okrągła jak kula. - Dzieci rysują na środku kartki koło.

Małe wąsiki na dole ma. - Dzieci rysują krótkie kreseczki pionowe wychodzące z obwodu koła położonego najbliżej dziecka.

Na górze sterczące, długie szczypiory dwaDzieci rysują długie dwie kreski pionowe wychodzące z obwodu koła położonego najdalej od dziecka.

Dorosły mówi rymowankę. Dziecko stara się powtarzać ją razem z nim. Następnie dorosły rysuje cebulę i pokazuje ją dziecku. Dziecko, mówiąc rymowankę, wodzi po rysunku: palcem prawej, lewej ręki; obiema rękoma. Następnie dziecko dostaje na kartce wzór i mówiąc wyliczankę wodzi po nim palcem. Na koniec dziecko dostaje farby – zieloną i żółtą – i palcem zamoczonym w farbie wodzi po wzorze.

„W marcu jak w garncu” - zabawy z przysłowiem. Dziecko mówi przysłowie na różne sposoby: cicho – głośno; szybko – wolno; wysoko – nisko; coraz wyżej – coraz niżej.

"Bajka muszki "– zabawa paluszkowa naśladowcza kształtująca świadomość palców u rąk  Bajka muszki Małgorzata Barańska

A – a – a, a – a – a. Dorosły zamyka w swoich dłoniach dłoń dziecka i kołysze nią delikatnie.

To jest komar, a to pchła. Puka palcem w czubek palca wskazującego dziecka, a potem palca środkowego.

To biedronka, a to muszka  bajkę bzyczy ci do uszka… Puka w czubek palca serdecznego i małego.

Ta A – a – a, oczka zmruż. Zaśnij, zaśnij już. Ponownie zamyka dłoń dziecka w swoich i kołysze.

„Kolorowe kanapki” - wykonanie razem z dzieckiem kolorowych kanapek. Zwrócenie uwagi na konieczność spożywania warzyw – źródło witamin. Polecam zrobić wspólnie z dzieckiem kanapki z wykorzystanie dowolnych produktów ale szczególnie warzyw np. pomidory sałata, ogórek itp. Smacznego :)