Króliczki

Temat  tygodnia: „MAMA I TATA”.

21. V. 2020 rok (czwartek) „Zawody rodziców”.

„Ojciec Wirgiliusz uczy dzieci swoje” – zabawa ruchowa przy muzyce.

Dziecko wykonuje ćwiczenia z piosenki. Bawi się przy muzyce.

Źródło:

„Tajemnicza mama” – słuchanie opowiadania M. Jaworczakowej, rozmowa na temat treści.

Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje w pralni, Mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani…. no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama.

- W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania.

- I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki?

- Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała.

Dziwny jakiś samolot, który nigdzie ni lata.

- To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze.

- W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką.

Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Ani już nie jest nauczycielką , tylko pielęgniarką w szpitalu.

- Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie często zmienia pracę.

Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim.

- Nieprawda – odrzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle.

- Tere – fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla.

Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym – królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie.

- O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką!

Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani.

Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa.

Rodzic przerywa czytanie i pyta dziecko: Jak myślisz, kim była mama Ani, jaki wykonywała zawód? Dziecko odpowiada na pytania, po czym rodzic czyta dalszą część opowiadania.

- Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki.

Ania uśmiechnęła się bardzo zadowolona.

- Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle.

- Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową…..

- To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.

Rozmowa na temat zawodu wykonywanego przez mamę dziecka. Rodzic zadaje dziecku pytania: Jakie zawody wykonywał mamy dzieci z opowiadania? Jaki zawód wykonuje Twoja mama? lub jeśli pytanie zadaje mama: Jaki zawód ja wykonuję? Dziecko odpowiada na pytania rodzica – podaje nazwę zawodu i wyjaśnia, co mama robi w pracy.

„Jestem…..” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Dziecko naśladuje wybrany zawód. Rodzic odgaduje. Potem następuje zmiana ról: rodzic naśladuje, a dziecko odgaduje.

„Magiczny woreczek” – dopasowywanie rekwizytów do zawodów.

Rodzic ma w worku przygotowane rekwizyty: nożyczki, zmiotkę, bandaż, drewnianą łyżkę, but, samochodzik, samolocik, paletę malarską, pędzel itp. Dziecko wkłada ręce do worka i bez wyciągania przedmiotu próbuje odgadnąć jego nazwę.

Rodzic pyta: Kto w swojej pracy wykorzystuje bandaż?

„Turlanka” – zabawa słownikowa.

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic turla piłkę do dziecka, mówiąc jednocześnie nazwę zawodu w rodzaju męskim, np. nauczyciel. Dziecko tworzy nazwę zawodu w rodzaju żeńskim. Zabawę powtarzamy kilka razy. Później rolę rodzica może przejąć dziecko.

„Pudełko dla taty” -  praca plastyczno – techniczna z wycinanki.

Dziecko wycina, składa i skleja elementy potrzebne do wykonania pudełka i pokrywki. Dowolnie ozdabia prezent dla taty.